NARM (Neuroafektywny Model Relacyjny)

NARM (Neuroafektywny Model Relacyjny) zajmuje się uzdrawianiem traumy szokowej i rozwojowej, skupiając się na zasobach klienta, wspieraniu zdolności do pogłębiania kontaktu i uczucia wewnętrznego ożywienia.

To rodzaj terapii, leczenia i rozwoju człowieka, która nie ingerując w przeszłość osoby, wzmacnia przede wszystkim jej mocne strony, zdolności zasoby i odporność na stress.

Rodzimy się z naturalną zdolnością adaptacji – umiejętnością odcinania się od bolesnych doświadczeń, kiedy nasze podstawowe potrzeby były niezaspokojone.

Dzieje się to do takiego stopnia, że w obliczu przewlekłego braku zaspokojenia potrzeb dziecko staje przed wyborem: dostosować się lub zginąć. Uporczywy brak zagraża fizjologicznej i psychologicznej integralności dziecka i zatrzymuje przejście do kolejnego etapu rozwoju. W ten sposób, aby przetrwać, dziecko przystosowuje się rozwijając w sobie mechanizm nazwany w NARM adaptacyjnym stylem przetrwania. Style te są strategiami adaptacyjnymi, które to dzieci wykształcają w celu ochrony relacji łączących je z bliskimi opiekunami czy rodzicami. Dziecko chcąc być zaakceptowanym rezygnuje z któregoś z aspektów self, swoich własnych części, w celu podtrzymania rodzicielskiej miłości. Przystosowuje się w ten sposób do otoczenia, aby utrzymać siłę więzi i miłośnej relacji. O ile w okresie dzieciństwa są to strategie przetrwania ratujące życie, potem w życiu dorosłym stają się naszymi ograniczeniami. Prawdopodobnie nie ma człowieka, który by nie przyjął adaptacyjnego stylu przetrwania, by uchronić relację z własnymi rodzicami.

Kiedy rezygnujemy z części siebie, nie rozpoznajemy naszych potrzeb i nie jesteśmy w stanie zdrowo funkcjonować w relacji. Rezygnujemy z własnych potrzeb na rzecz innych, staramy się być idealni z lęku przed odrzuceniem. Rezygnujemy z bycia autentycznym, by stać się takim, jak chciało tego środowisko.

Koszty tego są ogromne, te schematy zachowań przenosimy na dorosłe życie i żyjemy w niezgodzie z samym sobą, niesiemy je dalej do naszych rodzin, partnerów, dzieci, współpracowników.

Warto więc zadbać o siebie.

NARM rozpoznaje 5 biologicznie uwarunkowanych podstawowych potrzeb, które są kluczowe dla naszego fizycznego i emocjonalnego samopoczucia:

potrzebę kontaktu, dostrojenia, zaufania, autonomii i miłości – seksualności.

Celem podejścia NARM jest pomaganie klientom w doświadczaniu i przezywaniu ich prawdziwej pierwotnej ekspresji oraz przywracanie ich prawa do życia, ożywienia i przyjemności.

Rozwój i zmiana mają miejsce wówczas gdy kontakt z podstawowymi zasobami zostanie odnowiony i wzmocniony.

Większość tradycyjnych nurtów terapeutycznych i rozwoju osobistego ma tendencję do skupiania się na aspekcie góra-dół albo dół-góra, czyli na przepływie informacji z mózgu do ciała albo z ciała do mózgu. W rezultacie nie odnoszą się one do samonapędzających się pętli informacyjnej i z tego powodu często prowadzą do przeoczenia szkodliwych powiązań. NARM integruje oba te kierunki, wyraźnie pracując z przepływem informacji w obie strony. To przerywa pętle dystresu i wspiera uzdrowienie.

Osoby z dominującym stylem przetrwania związanym z kontaktem uczą się dostrzegać, w jaki sposób odizolowały się i odmówiły sobie życia, zauważać własne potrzeby i agresywnie uczucia oraz rozpoczynać pełniejsze życie we własnym ciele.

Osoby ze stylem przetrwania związanym z dostrojeniem dowiadują się, jak zaprzeczają swoim potrzebom i odrzucają je, dając innym to, czego same by chciały. W konsekwencji porzucają siebie, dostrajanie do swoich potrzeb, wyrażanie ich i pozwolenie na ich zaspokojenie.

Osoby ze stylem przetrwania związanym z zaufaniem doświadczają tego jak zdradzają nie tylko innych, ale i samych siebie. Rezygnują ze swojej potrzeby kontroli, uczą się prosić o pomoc i wsparcie, a także pozwalają na zdrową współzależność z innymi.

Osoby ze stylem przetrwania związanym z autonomią uczą się dostrzegać, jak wywierają na siebie presję i oceniają same siebie. Poprzez coraz większą zdolność samo-odniesienia uczą się rozwijać swoje poczucie autorytetu i wyznaczać odpowiednie granice.

Osoby ze stylem przetrwania związanym z miłością – seksualnością doświadczają, jak bardzo ich akceptacja samych siebie uwarunkowana była wyglądem i osiągnięciami, uczą się otwierać serca i integrować uczucie miłości z pełną życia seksualnością.

To piękna, subtelna, skuteczna metoda, mieszcząca w sobie wiele nurtów terapeutycznych (psychoterapii psychodnamicznej, dynamiki przeniesienia, psychoterapie somatyczne, SE, Gestalt, terapie poznawcze, neuronauki efektywne, podejście ezoteryczne) poruszająca serce duszę i ciało. Podejście NARM głosi, że najbardziej bezpośredni dostęp do duchowych wymiarów osiągamy przez uregulowaną fizjologię.